Nowe uzależnienia – uzależnienia xxi wieku. Najpopularniejsze uzależnienia współczesności

Uzależnienia istnieją odkąd istnieje człowiek, jednak z biegiem wieków zmieniają swoją specyfikę i pojawiają się nowe zagrożenia, które uwarunkowane są od wielu czynników, w tym społecznych.

nowe uzależnienia – uzależnienia xxi wieku

Jakie są uzależnienia xxi wieku? Lista potencjalnych czynników od których człowiek może się uzależnić jest wyjątkowo imponująca. Na jej czele znajdują się chociażby nikotyna, alkohol czy narkotyki. Jednak do tej dobrze znanej triady dołączyły także nowe uzależnienia, o których jeszcze w poprzednim stuleciu mało kto słyszał, zwłaszcza w bloku państw socjalistycznych.

uzależnienia 21 wieku

Trudno bowiem wyobrazić sobie tłum zakupoholiczek, gdy półki sklepowe świeciły pustkami. Niestety, niepohamowany rozwój kapitalizmu i chęć posiadania wszystkiego spowodowały, że problem z kontrolowaniem się podczas zakupów ma coraz więcej osób. Zakupoholizm, dopalacze, internet – to wszystko są nowe uzależnienia 21 wieku. Walka z nimi jest o tyle skomplikowana, że dopiero tworzą się wypracowane mechanizmy wychodzenia z choroby. Ważne jest to, aby przede wszystkim zaakceptować to, że ma się problem i zgłosić się na specjalistyczną terapię.

 

Możesz również polubić…