Jak zrobić cydr z jabłek

Cydr jest to : sfermentowany sok z jabłek. Więc z założenia cydr jest z tego oto owocu. Jednak nie ze wszystkich jabłek możemy stworzyć ten trunek. Jednak, istnieje kilkaset odmian, które się do tego nadają. Najpopularniejsze jabłka w Polsce do produkcji cydru to: ,,Antonówka”, „Słowianka” „Reneta”, zaś w Anglii w cydrowym świecie króluje: ,,Abinett” , ,,Foxwhelp” oraz ,,Yarlington Mill”.

Jak zrobić cydr z jabłek?

Ważnym wskaźnikiem przy wyborze owoców są: kwasowość, ilość taniny i zawartość cukru. Jabłka różnią się nie tylko pod względem odmiany ale i roku w którym dojrzewały, lokalizacji sadu, daty zbioru oraz pogody jaka była w danym roku. To wszystko składa się na wyjątkowość i niepowtarzalność tego trunku. Dzięki temu cydr ,,wyszedł” z biedy i trafił do wyższych klas społecznych. Teraz można go pić nawet z kieliszków, tych samych w których spożywamy wino.

Gdy nasze owoce są już zebrane, wyselekcjonowane następuje rozdrobnienie ich na tak zwaną pulpę. Potem, z tej pulpy wyciskamy sok za pomocą prasy, który następnie fermentuje w specjalnym zbiorniku. To wtedy drożdże zawarte w jabłkach zaczynają wytwarzać alkohol. Ten proces trwa około tygodnia, maksymalnie do 10 dni. W tradycyjnych produkcjach cydru powtarza się proces fermentacji jeszcze raz by kwas jabłkowy zamienić na kwas mlekowy. Jednak, dziś, produkcja cydru jest bardziej przemysłowa i mechaniczna, dlatego pomija się drugi proces fermentacji trunku.

Po pierwszej fermentacji cydr powinien długo leżakować i dojrzewać w beczkach. Następnie dodaje się do niego cukier lub miesza się kilka gatunków. Cydr ma przeważnie od 4% do 8% alkoholu oraz do 35% do 100% zawartości soku.
Przepisy i regulacje prawne pozawalaną na dodatkowe dosładzanie cydru przez to, że przeważnie nie podlega drugiemu etapowi fermentacji. Możliwe jest również mieszanie powstałego trunku z czystym sokiem jabłkowym, dodawanie konserwantów, regulatorów kwasowości oraz dodatków smakowych. To wszystko żeby polepszyć jego smak i wpłynąć na odczucia konsumenta.

 

Możesz również polubić…