Oczyszczanie organizmu – na czym polega?

Jeśli od jakiegoś czasu brakuje wam energii, jesteście senni i towarzyszy wam ciągłe uczucie przepełnienia i ociężałości, a dodatkowo wasze odżywianie składa się ostatnio z ciężkostrawnych, niezdrowych potraw, może to oznaczać, że organizm domaga się tzw. detoksu. O co chodzi w tzw. oczyszczeniu organizmu?

Pozbywanie się toksyn – naturalne procesy naszego organizmu

Nasze nerki, wątroba, jak i również skóra pracują nieustannie, wydalając z organizmu toksyny. Wydalają je między innymi razem z moczem, kałem i potem. Ich praca może być jednak upośledzona przez siedzący tryb życia i ciężką, przetworzoną dietę. Wtedy narządy nie pracują tak wydajnie, jak powinny. Pomóc mają w tym naturalne metody oczyszczania organizmu.

Jak wygląda dieta oczyszczająca?

Detoks, czy oczyszczenie organizmu nie polega na głodówce. Mimo wszystko, przez czas detoksykacji powinno się dostarczać wszystkich potrzebnych składników odżywczych, aby uniknąć niedoboru. Dieta oczyszczająca w pierwszej kolejności zakłada eliminację przetworzonych produktów, alkoholu, kofeiny, smażonych potraw i nadmiaru cukru. Na pierwszy dzień detoksu nasza dieta powinna składać się z warzyw oraz lekkich owoców. Potem możemy włączać do diety fermentowane produkty mleczne, takie jak kefiry, na bazie których można zrobić koktajle. Mile widziane są produkty zbożowe, które zawierają dużą ilość błonnika, wspomagającego układ trawienny.

Dietę detoksykacyjną warto jest wspomagać naparami ziołowymi, zieloną herbatą, pokrzywą lub czystkiem. Nie należy ich jednak pić w nadmiernej ilości – spożywane zbyt często mogą wypłukiwać cenne substancje odżywcze z organizmu. Dobrym pomysłem będzie wspomaganie się naturalnymi probiotykami, np. tymi obecnymi w soku z kapusty. Probiotyki te oczyszczają jelita z toksyn, poprawiając pracę jelit w przypadku problemów trawiennych.

Dieta detoks – czas trwania

Ile powinno trwać oczyszczanie organizmu? Przyjmuje się, że taka dieta trwa średnio kilka dni. W przypadku zbyt długiej diety detoksykacyjnej można doprowadzić do poważnych niedoborów w organizmie, a także niezdrowego spadku wagi. Pamiętajmy, że oczyszczanie organizmu powinno odbywać się w sposób przemyślany i tylko wtedy, kiedy wiemy, że nasze ciało z tego skorzysta.

Możesz również polubić…