Holistyczne podejście do zdrowia a dieta

Z pewnością warto w życiu być zdrowym, ale nie da się tego osiągnąć na dłuższą metę, nie stosując metody holistycznej. Dlaczego? Ponieważ nasze ciało i psychika są ze sobą ściśle połączone. Jeśli któreś z nich zostanie zaniedbane, drugie z pewnością to odczuje.

Jak funkcjonuje ciało i psychika ludzka?

Ciało należy dobrze karmić – nie tylko jedzeniem, ale również aktywnością fizyczną. Wtedy odwdzięcza się szczupłością, zdrową skórą, sprężystością i dobrą kondycją. Jeśli jednak dobrze się odżywiamy na skutek zaleconej nam diety i ćwiczymy regularnie, możemy tak naprawdę nigdy nie schudnąć, jeśli w naszej głowie będą toczyły się rozmaite konflikty. Jest też odwrotnie – zaniedbane latami złego odżywiania i brakiem aktywności fizycznej ciało może wyglądać dobrze, ale wówczas szwankuje narażona na ciągły stres psychika – zaczynają się kłopoty z nastrojem. Przez to czujemy się wewnętrznie rozdarci między tym, co robimy teraz, a tym, co chcielibyśmy widzieć w lustrze. Stąd też warto rozważyć holistyczne podejście do zdrowia – to nie tylko odpowiednia dieta, lecz także tryb życia, który uzdrawia duszę i ciało.

Jak dbać o zdrowie holistycznie?

Na co dzień musimy mocno skupiać się na obowiązkach zawodowych i rodzinnych, a przez to zdarza nam się zaniedbywać swoje zdrowie. Lub też chcąc zrobić swojemu zdrowiu psychicznemu dobrze na krótką metę, popadamy w uzależnienia, co prowadzi paradoksalnie do pogorszenia stanu zdrowia fizycznego. Dla zdrowia ciała i ducha ważne są trzy czynniki, których nie wolno zaniedbywać: dieta, ruch i relaks. Relaks to ważny czynnik, który sprawia, że reguluje się metabolizm i uaktywniają ważne funkcje naszego ciała, sprzyjające odchudzaniu i dobremu wyglądowi. Ruch poprawia nastrój i sprzyja relaksowi, a to wszystko połączone jest ze sobą przez dietę, która jest motorem napędowym do dobrego stanu zdrowia. Chcąc schudnąć, lepiej wyglądać i dobrze się czuć, koniecznie trzeba podejść do sprawy holistycznie – tylko wtedy uda się osiągnąć dobre wyniki w krótkim czasie, i to na stałe.

Możesz również polubić…