Jak leczyć uzależnienie od Internetu?

Uzależnienie od Internetu to problem, z którym boryka się coraz więcej osób – także w wieku dorosłym, a nawet emerytalnym. Problem ciągłej i niekontrolowanej potrzeby dostępu do sieci mają osoby zarówno pracujące z użyciem telefonów i komputerów, jak i te, wykorzystujące je „jedynie” w czasie wolnym. Zauważenie go u siebie lub swoich bliskich i pozwala na sprawne wdrożenie leczenia.

Czym się objawia uzależnienie od Internetu i jak sobie z nim poradzić? 

Osoby uzależnione od telefonu i komputera odczuwają lęk i niepokój, kiedy nie mogą korzystać z urządzeń elektronicznych. Przykładowo, nie mogą opuścić domu bez telefonu lub przeglądają Internet nawet wówczas, gdy nie mają na to czasu. Często spędzają przed ekranem zbyt wiele godzin, a to skutkuje brakiem kontaktów z rodziną i przyjaciółmi. Dodatkowo uzależnienie od Internetu powoduje wycofanie się z życia społecznego i zawodowego.

Osoby uzależnione od gier komputerowych i sieci muszą zdać sobie sprawę z tego, że są chore, a następnie wykazać chęć podjęcia terapii. Leczenie uzależnienia od Internetu to terapia prowadzona przez doświadczonych specjalistów, którzy pomogą w zrozumieniu problemu i znalezieniu jego źródła. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z uzależnieniem od portali społecznościowych lub ciągłą potrzebą sprawdzania telefonu (bez prostej w sformułowaniu przyczyny), również warto zdecydować się na terapię.

Jakie są przyczyny uzależnienia od Internetu? 

Przyczyny uzależnienia od Internetu mogą być różne. Osoby uzależnione od sieci i komputera uciekają od problemów życiowych oraz wycofują się z życia społecznego i zawodowego. Siecioholizm, z racji tego, że jest wynikiem innych zaburzeń psychologicznych, wymaga uczestnictwa w długoterminowej terapii z doświadczonym specjalistą. O rozwinięcie tematu poprosiliśmy pracownika z ośrodka terapii uzależnień, który wyjaśnił:

– Przyczyn siecioholizmu należy upatrywać przede wszystkim w samotności i wyobcowaniu społecznym, chęci wynagrodzenia sobie braków w różnych sferach życia, braku umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz zaburzonym postrzeganiu własnej osoby. Nieleczone zaburzenie wpływa między innymi na życie prywatne. Chory ma niewiele czasu wolnego, który można przeznaczyć na partnera, dzieci czy przyjaciół oraz obowiązki i rozwój.

Możesz również polubić…