Ośrodki odwykowe stacjonarne dla alkoholików. Czy jest to najlepsza metoda na pokonanie uzależnienia?

Choroba alkoholowa jest powszechną patologią społeczną, która może dotyczyć wszystkich środowisk. Jest to długotrwałe i trudne leczenie, które wymaga zaangażowania ze strony pacjenta. Jak namówić osobę uzależnioną na specjalistyczną terapię? Czy jedynym sposobem na wyjście z uzależnienia i powrót do normalnego życia jest ośrodek odwykowy dla osób uzależnionych od alkoholu? Kto jest najbardziej narażony na umieszczenie w takiej placówce? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym wpisie.

Alkoholizm – choroba o wielu twarzach?

Ludzie w każdym wieku są coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą nadużywanie alkoholu. Wbrew powszechnej opinii ta śmiertelna choroba nie dotyka tylko bezdomnych i zaniedbanych. Występuje częściej u osób wysoko postawionych, takich jak pracownicy i osoby na wysokich stanowiskach, i nie dyskryminuje ze względu na płeć, wiek czy pochodzenie. Psychoterapeuci twierdzą, że alkoholizm można określić jako złożone zaburzenie o wielu obliczach. Objawy są różne w zależności od stadium i rodzaju uzależnienia. Bez względu na to, z jakim rodzajem uzależnienia mamy do czynienia, wszystkie formy stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Ważne jest, aby rozpoznać objawy i podjąć odpowiednie działania.

Dowiedz się więcej na temat leczenia alkoholizmu i terapii alkoholowej na stronie https://bielsko-biala.terapia24h.pl/sktr/leczenie-alkoholizmu-bielsko-biala.html

Kiedy jest właściwy moment na szukanie pomocy?

Nie ulega wątpliwości, że alkohol towarzyszy człowiekowi od zawsze. Działanie alkoholu często wkrada się w życie człowieka bez jego świadomości. Może nawet nie zdawać sobie sprawy, że jest chory, dopóki nie jest za późno. Problemy pojawiają się, gdy alkohol jest używany jako lekarstwo, do radzenia sobie z negatywnymi emocjami lub do ucieczki od narastających problemów życia codziennego.

Następujące objawy świadczą o tym, że ktoś cierpi na alkoholizm:

Silne pragnienie picia alkoholu nazywane jest głodem alkoholowym.

Zaniedbywanie kontaktów z bliskimi i pracy

Koncentracja życia codziennego wokół picia

Obniżona tolerancja na napoje alkoholowe

Obniżenie zdolności motorycznych

Mimo świadomości zagrożeń, jakie alkohol niesie dla zdrowia, nadal pijesz.

Jak wygląda i jak przebiega leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku odwykowym?

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu najpierw skieruje pacjenta na detoks. Ma to na celu oczyszczenie organizmu z wszelkich szkodliwych substancji. Aby móc podjąć właściwą terapię, detoksykacja jest konieczna. Uzależnienie może powodować pogorszenie stanu zdrowia i inne problemy. Uzależnienie od alkoholu może prowadzić do utraty wszystkich aspektów życia. Ważne jest, aby terapia była holistyczna i obejmowała wiele oddziaływań. W naszej klinice stosujemy podejście poznawczo-behawioralne, które w połączeniu z zajęciami psychoedukacyjnymi lub innymi metodami terapeutycznymi pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty.

Jaki jest koszt terapii? Ile kosztuje leczenie?

Alkoholizmu nie da się całkowicie wyleczyć. Można natomiast spowolnić postęp alkoholizmu. Wiele osób uzależnionych ma opory przed podjęciem specjalistycznego leczenia. Nie zdają sobie sprawy, że postępujące uzależnienie może doprowadzić do śmierci. Leczenie stacjonarne ma na celu wprowadzenie pozytywnych zmian w Twoim życiu i przygotowanie Cię na przyszłość. Wiele czynników wpływa na koszt i czas potrzebny do zakończenia leczenia. Ważnymi czynnikami są stadium uzależnienia, motywacja do powrotu do zdrowia oraz wsparcie osób z otoczenia. Zanim rozpoczniesz terapię, musisz najpierw przejść detoksykację.

Możesz również polubić…