Jak rozpoznać alergię pokarmową u dzieci?
Różnego rodzaju problemy zdrowotne u dzieci spędzają często sen z powiek dorosłym. Maluchy są szczególnie narażone na choroby i dolegliwości, bowiem ich organizmy nie potrafią jeszcze bronić się przed nimi w takim stopniu, jak w przypadku dorosłych. Warto jednak posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat poszczególnych dolegliwości, na które są narażone małe dzieci.
Problemy żołądkowe u dzieci
Do najczęściej spotykanych dolegliwości u małych dzieci należą różnego rodzaju problemy żołądkowe. Zarówno układ trawienny jak i odpornościowy malucha nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Sprawia to, że dziecko może w różny sposób reagować na poszczególne pokarmy.
Aby móc ustrzec się przed takimi problemami, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią dietę dla dziecka. Trzeba w maksymalnym stopniu ograniczyć spożycie wysokoprzetworzonych produktów, które zawierają szkodliwe środki chemiczne. Mimo wszystko, nawet przy najlepszym dbaniu o tego typu kwestie, nie da się całkowicie wyeliminować takiego ryzyka.
Objawy alergii żołądkowej u dzieci
Każdy rodzic powinien zatem wiedzieć jak rozpoznać alergię pokarmową u dzieci. Objawy mogą tu być bardzo różne, w zależności od rodzaju alergii. Do najbardziej zauważalnych i charakterystycznych z nich należą bóle brzucha, bolesne kolki i biegunki. U niektórych dzieci pojawiają się zmiany skórne, przede wszystkim swędzące wysypki. Może również wystąpić obrzęk warg. Przy alergii dziecko często ma problem z przełykaniem pokarmu czy napojów. Czasami występują też dolegliwości układu oddechowego, trudności z oddychaniem czy napady kichania.
Każdą alergię pokarmową da się wyleczyć. Po zauważeniu takich objawów należy zgłosić się z tym problemem do lekarza. Warto też zapamiętać, jakie dokładnie produkty wywołały u dziecka tego typu dolegliwości. Leczenie objawów to jedno, ale jeśli dowolna grupa pożywienia wywołuje u dziecka reakcje alergiczne, trzeba bardzo mocno zmodyfikować jego dietę. W ten sposób można skutecznie uniknąć podobnych problemów w przyszłości.
Najnowsze komentarze