Czynniki psychiczne, uwarunkowania psychologiczne. Dlaczego ludzie popadają w uzależnienia?

Przyczyny, z powodu których ludzie popadają w uzależnienia mogą być bardzo różne. Zastanawiając się nad konkretnymi powodami, warto rozważyć kilka kwestii. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na wiek osoby uzależnionej.

czynniki psychiczne

Osoby w młodym wieku mogą bowiem uzależniać się z innych powodów niż osoby starsze. W przypadku młodzieży jest to bardzo często młodzieńczy bunt, próba zaimponowania środowisku oraz sposób na poradzenie sobie z brakiem akceptacji. Wśród osób w starszym wieku dominują czynniki psychiczne – niezaleczone traumy z przeszłości czy trudne bieżące wydarzenia.

uwarunkowania psychologiczne

To jak szybko dojdzie do uzależnienia oraz to, czy do niego w ogóle dojdzie wynika z kilku kwestii, wśród których znaczące są uwarunkowania psychologiczne. Osoby o silnej konstrukcji psychicznej znacznie rzadziej popadają w destrukcyjne uzależnienia, a jeżeli już się to przydarzy, to o wiele łatwiej jest im zerwać z nałogiem. Trzeba sobie przy tym zdać sprawę, że uzależnienie to choroba i podobnie jak w przypadku innych dolegliwości zdrowotnych, tak i tutaj niezbędna jest często pomoc lekarza, który dobierze odpowiedni plan leczenia.

 

Możesz również polubić…