Zdrowy układ pokarmowy – 5 najważniejszych zasad
Schorzenia układu pokarmowego to częsta dolegliwość, która dotyka bardzo dużą część populacji. Do najczęstszych schorzeń należą stłuszczenia narządów wewnętrznych, które są wynikiem prowadzenia niewłaściwego stylu życia, nadużywania alkoholu i nadwagi. Często występuje także zespół jelita drażliwego, problemy trawienne (m.in. zaparcia i biegunki) związane z zaburzeniami flory bakteryjnej oraz różnego rodzaju podrażnienia wynikające ze spożywania produktów przetworzonych. Oto 5 zasad, którymi warto kierować się podczas układania codziennego jadłospisu, by cieszyć się zdrowiem i komfortem!
1. Pij dużo wody
Woda świetnie oczyszcza organizm, a jej duża ilość jest niezbędna do zachowania odpowiedniej gospodarki wodnej organizmu. Wypijanie minimum 2,5 litra wody niegazowanej dziennie uchroni Cię przed zaparciami i innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu trawiennego. Dodatkowo duża ilość wody zapobiegnie zastojom w organizmie, puchnięciu i występowaniu cellulitu.
2. Unikaj produktów przetworzonych
Dla naszego układu pokarmowego nie ma nic gorszego niż przetworzona żywność. Zrezygnuj z gotowych, zawierających m.in. olej palmowy oraz sztuczne barwniki i konserwanty słodyczy, gotowych dań, zupek chińskich i słonych przekąsek. Staraj się unikać także restauracji typu fast food – pyszne i znacznie zdrowsze burgery możesz przygotować w domu ze sprawdzonych produktów dobrej jakości.
3. Jedz dużo warzyw i owoców
Warzywa i owoce mają mnóstwo witamin i minerałów, ale również są świetnym źródłem błonnika, który pozytywnie wpływa na układ trawienny i polepsza perystaltykę jelit. Jeśli cierpisz na zaparcia lub problemy trawienne z pomocą przyjdą m.in. jabłka i śliwki. Latem staraj się jeść owoce zawierające dużą ilość wody (np. arbuzy), zaś zimą wyjątkowo bogate w błonnik i witaminy owoce cytrusowe (np. mandarynki, pomarańcze, cytryny), które wzmocnią również Twoją odporność.
4. Mądrze wybieraj mięsa
Dbając o układ pokarmowy wyeliminuj tłuste mięsa (np. tłustą wieprzowinę) oraz zrezygnuj ze smażenia i ciężkich panierek. Staraj się wybierać drób, dziczyznę oraz chudą wołowinę – to najzdrowsze i najlżejsze gatunki mięs. Jedz dużo ryb – zarówno chudych i niskokalorycznych, jak i tłustych i bogatych w minerały i ważne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Tabela kalorii mięsa pomoże Ci w utrzymaniu właściwej ilości spożywanego pożywienia.
5. Uprawiaj sport
W codziennej profilaktyce układu pokarmowego sport pełni wyjątkową rolę. Codzienna aktywność poprawi funkcjonowanie jelit, dzięki czemu skończą się problemy z zaparciami. Sport pomaga w utrzymaniu właściwej masy ciała, dzięki czemu rzadziej dochodzi do poważnych schorzeń wątroby, trzustki i żołądka.
Najnowsze komentarze