Szanowni Państwo,
Aktualnie nie prowadzimy naboru do nowych grup w Ośrodku do odwołania. O ewentualnych zmianach będziemy informowali na bieżąco.
Pozostajemy tylko pod kontaktem mailowym. Pozdrawiamy

Uzależnienie od hazardu – dlaczego młodzi ludzie wpadają w nałóg?

Uzależnienie od hazardu zwykle zaczyna się od niewinnej ciekawości. Dla większości młodych ludzi gra to przede wszystkim dobra forma zabawy i rozrywki. Jest łatwo dostępna i można w nią grać z przyjaciółmi. Stanowi pewne wyzwanie i pozwala na rywalizację.To dość popularna forma przyjemności, bo daje młodym ludziom dokładnie to, czego oczekują – dreszczyk emocji, dobrą zabawę i przy odrobinie sprytu i szczęścia możliwość nawet dużej wygranej. Bardzo często to właśnie faza zwycięstw stanowi początek poważnych problemów…

 
uzależnienie od hazarduBadania wskazują, że osoby, które w młodym wieku rozpoczęły przygodę z hazardem są w przyszłości dużo bardziej narażone na uzależnienie niż ci, którzy z grami hazardowymi spotkali się dopiero w dorosłym życiu. W hazardzie, podobnie jak w przypadku substancji psychoaktywnych, wcześniejsza inicjacja wyraźnie zwiększa ryzyko uzależnienia. Alarmujące jest, że to właśnie osoby w wieku 15-34 lata są najbardziej aktywni w grach hazardowych. Dlaczego hazard jest tak kuszący dla młodych ludzi? Zobacz też jakie objawy stanowią sygnały ostrzegawcze uzależnienia od hazardu.

Uzależnienie od hazardu – czy wszystkiemu winna natura?

Specjaliści wskazują, że rozwój psychologiczny człowieka i cechy przejściowe, które towarzyszą poszczególnym etapom dorastania mogą zwiększać podatność młodych ludzi na uzależnienia, w tym uzależnienia od hazardu. Jednak biologia to nie wszystko. Co sprzyja rozwojowi uzależnienia młodych od hazardu?

  • Impulsywność – młodzi ludzie mają naturalną skłonność do bardziej gwałtownych i niekontrolowanych zachowań. Częściej też działają impulsywnie. Dzieje się tak, ponieważ w tym okresie intensywniej dochodzi do przekazywania impulsów w ośrodkach mózgu. Młody człowiek działa bardziej spontanicznie i żywiołowo, ryzykuje i często ulega chwili
  • Skłonność do szukania mocnych wrażeń – okres dorastania to czas szukania intensywnych atrakcji, stawiania wyzwań, ryzykowania, próbowania nowych rzeczy, sprawdzania się w różnych sytuacjach.
  • Niskie umiejętności radzenia sobie ze stresem – młodzi ludzie dopiero kształtują swoje umiejętności pokonywania kryzysów i trudności życiowych. Mają większa skłonność do pokonywania stresów i problemów uciekając w zabawę, rozrywkę i emocje. Gra pozwala im odciąć się od trudnej sytuacji.
  • Obserwacja postaw rodziców – młodzi ludzie przejmują określone wzorce zachowań prezentowanych przez najbliższe środowisko, zwłaszcza rodziców. Badania wskazują, że aktywność hazardowa rodziców, jeśli rodzice grają patologicznie, aż 10 –cio krotnie zwiększa ryzyko rozwoju uzależnienia u młodego człowieka. Co ciekawe to ojcowie hazardziści bardziej niż matki zwiększają ryzyko uzależnienia u dziecka.
  • Szereg niezależnych czynników zewnętrznych działających na grającego nastolatka takich jak: liczba i wartość nagród, prawdopodobieństwo wygranej, czas miedzy grami, wysokość stawek, lokalizacja i dostępność miejsc do gry, rodzaj gier hazardowych itp.

Warto pamiętać, że problem hazardu u młodych ludzi zazwyczaj zaczyna się od ciekawości i nigdy nie pojawia się nagle. Zazwyczaj stanowi też zaledwie jeden z elementów szerszego zespołu problemów. Stąd praca z młodymi uzależnionymi hazardzistami jest szczególnie trudna.

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij