Szanowni Państwo,
Aktualnie nie prowadzimy naboru do nowych grup w Ośrodku do odwołania. O ewentualnych zmianach będziemy informowali na bieżąco.
Pozostajemy tylko pod kontaktem mailowym. Pozdrawiamy

Terapia uzależnień – problemy i trudności w pokonywaniu nałogu

Terapia uzależnień, jak zawsze podkreślamy, to nie droga na skróty. Nie da się skutecznie pracować nad swoim uzależnieniem bez zaangażowania i poświęcenia. A konfrontacja ze swoim nałogiem wcale nie jest przyjemna i bezbolesna. Pamiętajmy, że dla każdego terapia to trudne doświadczenie – podkreśla terapeuta z ośrodka leczenia uzależnień w Janowcu. Bez żadnej gwarancji sukcesu. Naturalnym jest, że podczas tak intensywnej i wnikliwej pracy terapeutycznej pojawiają się trudności i kłopoty.

Nikt nie jest w stanie tak zorganizować terapii tak aby była ona bezproblemowa. O kilku wybranych trudnościach w terapii pisaliśmy już w poprzednim artykule pora dodać następne.

Terapia uzależnień – z czego mogą wynikać problemy?

  • Obawy uzależnionego, że nie poradzi sobie w zwyczajnym życiu bez używki. Osoba uzależniona boi się i nie chce rezygnować z nałogu, bo używki pomagają mu pozbyć się nieprzyjemnych napięć, stresów, przykrych uczuć i złych nastrojów. W obawie, że nie da rady sam pokonywać codziennych trudności nie jest gotowy na porzucenie nałogu. Do terapii uzależnień przystępuje zwykle pod presją najbliższych, wbrew sobie stąd jego motywacja do zmiany jest bardzo wątłaterapia uzależnień.
  • Ogromne poczucie wstydu związane z uzależnieniem, które może skutecznie paraliżować przystąpienie do terapii. Osoba uzależniona ma świadomość, że bycie alkoholikiem , narkomanem czy hazardzistą to swego rodzaju piętno. To bycie kimś gorszym. Zaprzeczają zatem swojemu uzależnieniu. Bronią się przed stygmatyzacja i wrzuceniem do worka „przegrany”. Nie chcą terapii, bo ich zdaniem nie są chorzy.
  • Trudności w zbudowaniu solidnej relacji terapeutycznej. Terapia uzależnień to bardzo specyficzna forma leczenia. Spotykają się ze sobą dwie obce osoby (terapeuta i pacjent) i razem pracują nad rozwiązaniem trudnych i intymnych problemów. Często skrywanych i tłumionych przez lata. Nie do końca poznanych i uświadomionych. Bardzo osobistych i bolesnych. Tylko złamanie dystansu i bariery skrępowania między terapeutą a pacjentem umożliwi realizację terapii. Swobodna atmosfera i bezpieczeństwo emocjonalne pozwoli na szczerą pracę. Wzajemna relacje musi opierać się na zaufaniu, autentyczności i otwartości. Bez klimatu bezpieczeństwa i życzliwości z obu stron nie da się skutecznie leczyć uzależnienia.
  • Indywidualne predyspozycje uzależnionego. Każdy pacjent to inna historia. Za każdym razem to określony zestaw cech osobowości i konkretny temperament. Indywidualny sposób bycia, styl pracy, komunikacji, nawiązywania kontaktów. Problem może stanowić zatem „zgranie” się pacjenta i terapeuty, który również ma swoje preferencje i nawyki. Wśród pacjentów są osoby bardziej zamknięte, wycofane, nieufne, zdystansowane. Wymagające większej cierpliwości i zaangażowania terapeuty. Inni , bardziej otwarci i samodzielni oczekują jedynie wsparcia. Ważne aby umiejętnie zidentyfikować te indywidualne predyspozycje pacjenta i dostosować formy wsparcia do jego możliwości i potrzeb.

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij