Szanowni Państwo,
Aktualnie nie prowadzimy naboru do nowych grup w Ośrodku do odwołania. O ewentualnych zmianach będziemy informowali na bieżąco.
Pozostajemy tylko pod kontaktem mailowym. Pozdrawiamy

Terapia alkoholowa – alkoholik szuka alternatyw dla alkoholu

Terapia alkoholowa nie może zatrzymać się na samej analizie uzależnienia i jego mechanizmów. Oprócz wiedzy alkoholikowi równie mocno potrzebne są nowe umiejętności i nawyki. Życie bez alkoholu oznacza dla niego zupełną zmianę dotychczasowych zachowań. Postawiony w terapii konkretny cel (abstynencja) potrzebuje też konkretnej strategii i planu działania. Alkoholik musi zatem nauczyć się zupełnie nowych zachowań i nawyków abstynenckich aby utrzymywać trzeźwe kontrakty z otoczeniem. Terapia ma mu dać nie tylko wiedzę jak żyć trzeźwo, ale też umiejętności by trzeźwość utrzymywać.

Terapia alkoholowa to nauka nowych zachowań

Podczas terapii alkoholizmu uzależniony musi opracować plan i nowe strategie działania, które pozwolą mu funkcjonować bez alkoholu. Określa precyzyjnie cel, wie jak go zmierzyć wiec musi mieć narzędzia, aby móc go realizować.

  • Jednym z nich jest opracowanie listy nowych, trzeźwych i akceptowalnych sposobów zachowań w sytuacjach kryzysowych i trudnych. Czyli takich momentach, które do tej pory prowterapia alkoholowaokowały u alkoholika picie. Terapia alkoholowa uczy jak rozładowywać napięcia i stresy bez alkoholu. Alkoholik poznaje inne metody radzenia sobie z problemami poza topieniem ich w kieliszku. Może to być sport, rozmowa, wyjście na grupę terapeutyczną.
  • Ważne jest też szukanie konstruktywnych sposobów spędzania wolnego czasu. U osób uzależnionych to alkohol do tej pory organizował czas i wypełniał nudę. Alkohol aktywizował, prowokował działanie, zajmował uzależnionego. Po jego odstawieniu zostaje pustka, którą trzeba czymś pozytywnym zapełnić. Pacjent razem z terapeutą poszukują alternatyw dla alkoholu. Planują nowe aktywności, miejsca, działania, które wspomogą proces wychodzenia z nałogu.
  • Alkoholi pracuje też nad listą kontaktów społecznych. Analizuje razem z terapeutą, które osoby z otoczenia uzależnionego mogą być wartościowym wsparciem i podporą w procesie trzeźwienia. Analogicznie typują osoby, które są zagrożeniem dla abstynencji. Które demotywują, utrudniają i zakłócają trzeźwe życie. Zazwyczaj są to dotychczasowi przyjaciele i towarzysze alkoholowych libacji, z którymi bardzo trudno zerwać kontakty. Terapeuta uczy pacjenta jak zachowywać się w sytuacjach pokus, kontaktu z dawnymi kolegami, radzenia sobie z niebezpiecznymi sytuacjami.

Mając wiedzę i umiejętności, tylko od alkoholika zależy czy będzie żył na zupełnie nowych zasadach. Życie na trzeźwo to zupełnie inny rodzaj życia…

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij