Szanowni Państwo,
Aktualnie nie prowadzimy naboru do nowych grup w Ośrodku do odwołania. O ewentualnych zmianach będziemy informowali na bieżąco.
Pozostajemy tylko pod kontaktem mailowym. Pozdrawiamy

Substancje psychoaktywne – co to takiego?

Substancje psychoaktywne to hasło, które bardzo często pojawia się przy temacie uzależnień. Niby wydaje nam się, że wiemy czym są substancje psychoaktywne, ale kiedy ktoś pyta o nie bardziej szczegółowo nasza pewność jakby mniejsza. Generalnie uważamy, że substancja psychoaktywna to coś nielegalnego i zabronionego. Czasem utożsamiamy je z narkotykami lub środkami psychotropowymi. Pora przekonać się czym charakteryzują się substancje psychoaktywne.

Czym są substancje psychoaktywne?

substancje psychoaktywneZasadniczo terminem tym określa się wszystkie te substancje, które oddziaływają na mózg osoby która je przyjmuje i wprowadzają u niej zmianę stanów świadomości, w tym szczególnie odbierania i oceniania bodźców oraz komunikatów z zewnątrz. To związek chemiczny, który nie jest zaliczany do pokarmów a ma wpływ na biologiczne funkcjonowanie organizmu. Po przyjęciu wpływa on na procesy umysłowe np. procesy poznawcze czy nastrój. Substancje psychoaktywne zmieniają u osoby zażywającej samopoczucie i wypaczają postrzeganie otaczającego świata. Cechą charakterystyczną tych zmian jest ich czasowość a nawet krótkotrwałość. W zależności od typu substancji, jej dawki oraz poziomu uzależnienia czas działania substancji na organizm może być różny, jednak zmiana nigdy nie jest trwała. Przyjmując substancje psychoaktywne osoba może np. przytłumić negatywne, przykre emocje, stres, poprawić humor.

W odniesieniu do substancji psychoaktywnych powszechnie używamy tez takich terminów jak środki odurzające, substancje psychotropowe. Rzadziej środek zastępczy – wszystkie te terminy wynikają z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Na środki psychoaktywne bardzo często mówimy ogólnie narkotyki. Nie jest to błąd. Należy jednak pamiętać, że wówczas termin narkotyki ma szersze znaczenie. Substancją psychoaktywna jest przecież także alkohol, nikotyna, kofeina, leki nasenne i uspokajające. To nie tylko „klasyczne narkotyki”: amfetamina, kokaina, LSD, marihuana, heroina…. Trudno jest podać zamkniętą listę substancji psychoaktywnych wraz z precyzyjnym opisem ich działania bo ta lista niestety bardzo szybko ewoluuje. Na rynku nie tylko pojawiają się nowe substancje odurzające. Także te już istniejące tak miesza się i łączy aby uzyskiwać nowe, nienaturalne stany psychiczne.

Dla naszej większej świadomości w kolejnym wpisie spróbujemy zaproponować i pokazać przykładową klasyfikację substancji psychoaktywnych. Zaglądajcie do nas!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij