Szanowni Państwo,
Aktualnie nie prowadzimy naboru do nowych grup w Ośrodku do odwołania. O ewentualnych zmianach będziemy informowali na bieżąco.
Pozostajemy tylko pod kontaktem mailowym. Pozdrawiamy

Skutki alkoholizmu u kobiet

Skutki alkoholizmu dotyczą tak samo pijących kobiet jak i nadużywających alkoholu mężczyzn. Alkohol nie ma taryfy ulgowej dla żadnej z płci. Wręcz przeciwnie. Każdy alkoholik i alkoholiczka doświadczy przykrych konsekwencji swojego nałogu. Niestety w przypadku uzależnienia od alkoholu sprawdza się zasada, że to kobiety są płcią słabszą. Prędzej się uzależniają, mocniej i szybciej odczuwają negatywne skutki alkoholizmu a przez to ich terapia odwykowa jest dużo trudniejsza. 

Więcej o kobiecym alkoholizmie możesz przeczytać na naszym blogu.

Skutki alkoholizmu – co grozi alkoholiczkom?

skutki alkoholizmu

Ze względu na różnice biochemiczne w funkcjonowaniu organizmu kobiety i mężczyzny to Panie z natury są dużo silniej narażone na negatywne konsekwencje uzależnienia od alkoholu. Oprócz tego społeczne postrzeganie pijącej kobiety jest dużo bardziej surowe niż mężczyzny alkoholika. Stąd kobiety narażone są na większą krytykę, stygmatyzację i szykanowanie spowodowane nałogiem.

 

  • Kobiety słabiej niż mężczyźni metabolizują alkohol w żołądku. Powoduje to, że większa jego ilość przedostaje się do wątroby i dopiero tam obciążając mocniej wątrobę jest metabolizowana. Marskość wątroby u kobiet pojawia się już po około 5 latach intensywnego picia u mężczyzn czas ten wynosi 10-20 lat. Powoduje to, ze z powodu marskości wątroby to alkoholiczki umierają w młodszym wieku niż alkoholicy.
  • Przy wypiciu tej samej ilości alkoholu przez kobietę i mężczyznę, którzy mają podobną wagę to u kobiet jego stężenie we krwi będzie aż 40% większe! Wynika to z innych zdolności metabolizmu alkoholu przez każdą z płci (kobiety maja np. mniej wody w organizmie, w ich żołądku jest mniej enzymów trawiących alkohol)
  • Alkoholiczki są bardziej narażone na zaburzenia funkcji mózgu. Szczególnie dotyczy to zaburzeń psychomotorycznych oraz poznawczych. Stąd pijące kobiety mają wyraźnie większe trudności z wykonywaniem czynności złożonych np. kierowania autem.
  • Alkoholizm kobiet zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka.
  • U pijących kobiet alkohol zaburza gospodarkę hormonalną, zakłóca cykl miesiączkowy.
  • Alkohol wpływa tez ujemnie na sferę seksualną kobiety. Nadużywanie alkoholu może doprowadzić do oziębłości seksualnej, braku zainteresowania seksem, osłabienia libido, trudności z osiąganiem orgazmu.
  • Kobiety nadużywające alkoholu są narażone na osteoporozę i mają zwiększoną podatność na złamania. Dzieje się tak ponieważ alkohol wypłukuje z ich organizmu wapń i upośledza metabolizm witaminy D.
  • Pełny obraz uzależnienia u pijących kobiet rozwija się szybciej niż u mężczyzn alkoholików.
  • Kobiety pijące alkohol padają częściej ofiarą przestępstw: kradzieży, gwałtów, pobić.

Skutki alkoholizmu są dla kobiet dotkliwsze w sferze zdrowia fizycznego i psychicznego. Powodują też większy i ostrzejszy ostracyzm społeczny. Konsekwencje uzależnienia mimo iż w równej mierze dotykają pijących kobiet i mężczyzn to jednak to kobiety są bardziej narażone na ich działanie.

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij