Szanowni Państwo,
Aktualnie nie prowadzimy naboru do nowych grup w Ośrodku do odwołania. O ewentualnych zmianach będziemy informowali na bieżąco.
Pozostajemy tylko pod kontaktem mailowym. Pozdrawiamy

Leczenie uzależnień –mity o terapii odwykowej

Leczenie uzależnień to wbrew pozorom stosunkowo uporządkowany proces. Jasne, że za każdym razem ma on indywidualny charakter. Stąd jego nieprzewidywalność.  Nic nie dzieje się jednak w terapii uzależnień przypadkowo. Przynajmniej nie powinno tak być. W profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień, bez względu czy leczenie dotyczy alkoholizmu, narkomanii czy siecioholizmu, każde działanie terapeutyczne ma prowadzić do realizacji określonego celu leczeniaWokół terapii uzależnień narosło też wiele fałszywych opinii. Nadal funkcjonuje wiele stereotypów i nie do końca nieprawdziwych przekonań o tym jak wygląda lub powinna wyglądać terapia.  Oto przykłady funkcjonujących mitów :

1. Terapia uzależnień to praca tylko w oparciu o bolesne i przykre sytuacje lub emocje

leczenie uzależnieńTerapia uzależnień nie koncentruje się na tym co najgorsze i traumatyczne. Podczas terapii uzależnień uświadomione i nazwane zostają bardzo trudne uczucia, emocje, sytuacje czy wydarzenia z życia osoby uzależnionej. Leczenie uzależnień nie zatrzymuje się tylko na pracy z bolesnymi i trudnych doświadczeniami. Powracanie do wstydliwych i przykrych wspomnień to tylko jeden z elementów pracy terapeutycznej. Autentyczna i szczera analiza swojego uzależnienia wymaga przyznania się do wszystkich, nawet najbardziej okrutnych i upokarzających doświadczeń. Nie chodzi o to aby poniżyć osobę uzależnioną. Ma to służyć uświadomieniu jej prawdziwego oblicza choroby. To materiał do dalszej pracy i wyciągnięcia wniosków. Terapia uzależnień to również praca na zasobach danej osoby. To wykorzystywanie jej potencjałów, możliwości, zainteresowań i mocnych stron. Podczas terapii przywołuje się również pozytywne wspomnienia, dobre i budujące wydarzenia z życia uzależnionego. Terapia uzależnień ma służyć wprowadzaniu konstruktywnych i pozytywnych zmian w życiu i postępowaniu uzależnionego a nie pogrążaniu go w beznadziei.

2. Leczenie uzależnień powinno odbywać się w całkowitej izolacji

Leczenie uzależnień to rzeczywiście proces wymagający zachowania szczególnych warunków… ale bez przesady. Odcięcie osoby uzależnionej od środka uzależniającego np. alkoholika od alkoholu samo w sobie nie będzie skuteczne. Izolacja nie jest żadną formą leczenia! Uzależnienie oprócz aspektu fizycznego bardzo silnie tkwi w psychice. Stąd oderwanie osoby uzależnionej od używki nie pozwoli jej uporać się ze swoim uzależnieniem. Izolacja nie jest lekarstwem ani narzędziem terapeutycznym. Stwarza jednak warunki do rzetelnej pracy terapeutycznej. Izolację, jaką daje np. pobyt w ośrodku leczenia uzależnień, gdzie bardzo mocno ograniczone i utrudnione  są możliwości sięgania po używki, należy wykorzystać na intensywną i wytężoną prace terapeutyczną. Pobyt w ośrodku też nie przypomina warunków więziennych. Izolacja nie oznacza krat w oknach ośrodka, płotu z drutu i zupełnego odcięcia od rzeczywistości. Ośrodek to miejsce gdzie tworzy się komfortowe, bezpieczne i dyskretne warunki do pracy terapeutycznej nad problemem.

3. Terapia uzależnień to podawanie leków i kroplówek.leczenie uzależnień

Farmakologia jest stosowana w profesjonalnej terapii uzależnień i jest pomocna szczególnie na początku procesu leczenia. Pozwala zminimalizować dotkliwe objawy odstawienia substancji uzależniającej, wzmacnia organizm, oczyszcza go i odtruwa. Umożliwia poprawę fizycznej i psychicznej kondycji i zdrowia uzależnionego tak, aby mógł kontynuować swoją terapię. Nigdy nie stanowi jednak głównej formy leczenia uzależnień.  Farmaceutyki pełnią jedynie rolę wspomagającą i wspierającą i powinny być stosowane ze szczególną ostrożnością i pod kontrolą personelu medycznego. Nieodpowiedzialne leczenie farmakologiczne może doprowadzić do powstania nowego uzależnienia lekomanii – ponieważ stosowane leki maja bardzo silny potencjał uzależniający.  Terapia uzależnień to nie droga na skróty…

 

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij