Szanowni Państwo,
Aktualnie nie prowadzimy naboru do nowych grup w Ośrodku do odwołania. O ewentualnych zmianach będziemy informowali na bieżąco.
Pozostajemy tylko pod kontaktem mailowym. Pozdrawiamy

Leczenie alkoholizmu – nad czym w terapii pracuje osoba uzależniona od alkoholu?

Leczenia alkoholizmu nie może sprowadzać się tylko do powierzchownej pracy nad widocznymi objawami choroby.  Profesjonalne leczenie alkoholizmu co prawda zaczyna się od wzmocnienia fizycznego i poprawy zdrowia. Ale to jedynie etap przygotowawczy. Detoks alkoholowy ma złagodzić nieprzyjemne objawy odstawienia alkoholu, oczyścić i odtruć organizm. Potem następuje właściwa praca terapeutyczna – dużo większym zaangażowaniem samego uzależnionego.

Leczenie alkoholizmu  – co po detoksie?

Terapia alkoholowa to czas kiedy jasno i precyzyjnie dokonuje się określenia celu dalszych działań uzależnionego i opracowuje się konkretny plan ich realizacji.  To też, często pierwsza okazja, do autentycznego bilansu zysków i strat nałogu. To dobry czas na gruntowne i rzetelne przyjrzenie się swojemu uzależnieniu.  Na obiektywną ocenę swojego alkoholowego „dorobku”. Nie zapominajmy, że terapia alkoholowa to także:

  • Trenowanie nowych umiejętności i zachowań. Podczas terapii nie tylko poznaje się i opracowuje nowe strategie i reakcje. Ważne jest aby je wdrożyć, przetrenować, przećwiczyć. Chodzi o to aby pacjent nabył praktycznych umiejętności trzeźwego życia. Musi być świadomy zagrożeń i pokus, jakie na niego czekają w normalnym życiu. Ale też wiedzieć jak ich unikać lub jak na nie właściwie reagować. Terapia ma nauczyć bycia autentycznym w tych nowych zachowaniach. Mają stać się one nowymi nawyleczenie alkoholizmukami pacjenta.
  • Ważne aby terapia pomagała też rozwiązać problemy emocjonalne i społeczne osoby uzależnionej od alkoholu. Często w trakcie terapii uzależnień pacjenci uczą się zasad komunikacji, wyrażania emocji i uczuć na trzeźwo. Do tej pory zazwyczaj to alkohol zachęcał ich do wyznań i rozwiązywał język. Dodawał odwagi i animuszu. Teraz sami muszą wypowiadać swoje potrzeby, emocje, oczekiwania – tak aby nie ranić innych. Bez alkoholu. Na terapii nadrabia się deficyty, które wynikały z picia po to by pacjent był pewniejszy siebie, i zdecydowany w tym co robi.
  • Wzmacnianie poczucia własnej wartości i samooceny uzależnionego. W terapii bardzo ważne jest aby alkoholik miał poczucie, że ma w sobie potencjał i siłę do wprowadzania zmian w swoje życie. Zwykle osoby uzależnione nie wierzą w swoje możliwości. Mają niskie poczucie skuteczności i brak wiary we własne działania. W życiu doświadczyli wielu niepowodzeń i porażek, zawiedli wiele osób, nie wywiązali się z wielu obietnic. Ich poczucie własnej wartości jest bardzo niskie. W terapii pracuje się nad wydobyciem potencjału do działania, szukaniem zasobów do pozytywnego myślenia. Chodzi o wyszukanie wydarzeń z życia alkoholika, które świadczyły o jego cierpliwości, wytrwałości, sile działania, skuteczności. Wykorzystuje się je do budowania i wzmacniania potencjału na przyszłość.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij