Leczenie alkoholizmu – czemu służy terapia alkoholowa?

Leczenie alkoholizmu zazwyczaj zaczyna się mnóstwem pytań i wątpliwości. Żeby na większość z nich znaleźć dobrą odpowiedź trzeba doczekać do końca terapii. Dawanie jakichkolwiek gwarancji i obietnic jeszcze zanim alkoholik rozpocznie leczenie jest jak wróżenie z fusów. Leczenie alkoholizmu trzeba zacząć nie od zapewnień i wróżb, ale od rzetelnej diagnozy i postawienia konkretnego i realnego celu do osiągnięcia. Więcej informacji o tym czym jest uzależnienie od alkoholu i jak przebiega leczenie alkoholizmu naszym Ośrodku Terapii w Janowcu znajdziesz tu.

Jaki cel ma leczenie alkoholizmu?

Terapia alkoholowa musi zacząć się od sprecyzowanie celu, czyli tego co pacjent może, chce i ma za zadanie osiągnąć. To konkretny i jasny cel nadaje dalej kierunek całej terapii.

  • Leczenie alkoholizmu zasadniczo dąży do tego aby osoba uzależniona
    potrafiła utrzleczenie alkoholizmuymywać całkowitą abstynencję od środka uzależniającego. Żeby w „normalnym”, codziennym życiu nie sięgała po alkohol. To najlepszy i najwłaściwszy cel terapii. Jednocześnie najtrudniejszy do realizacji. Ktoś kto pije niemal całe życie absolutnie nie wyobraża sobie zwyczajnego dnia bez alkoholu. Totalna abstynencja może go paraliżować i przerażać. Warto zatem zacząć od postawienia celu mniejszego: regularnego redukowania i ograniczania picia alkoholu. Cel ten także wymaga poświecenia ze strony uzależnionego, jego pracy i zaangażowania. Wiąże się też z większą pracą ze strony terapeuty, który musi konkretnie zaplanować z pacjentem całą szczegółową strategie redukowania picia. Warunkiem jest, że pacjent musi rygorystycznie przestrzegać planu trzeźwienia i przyglądać się postępom.
  • W terapii ważne jest zatem także określenie sposobu monitorowania swoich postępów. Zawsze cel w terapii musi być określony precyzyjnie, jasno i konkretnie. Musi być zrozumiały i jasny dla osoby uzależnionej nie dla terapeuty. Musi dać się zmierzyć, aby kontrolować czy następuje postęp w terapii. Obserwacja realizacji celu musi dziać się cały czas. Osoba uzależniona nie tylko podczas terapii będzie przyglądała się zachodzącym zmianom. Musi nauczyć się prowadzić te obserwacje w codziennym życiu. Sprawdzać czy robi postępy i czy zbliża się do momentu życia w zupełniej abstynencji od alkoholu. Plan zmiany, mimo iż opracowany pod kierunkiem terapeuty musi być w pełni zaakceptowany i przyjęty przez uzależnionego.

Po określeniu i zaakceptowaniu celu terapii oraz sposobów monitorowania postępów leczenia pacjent i terapeuta pracują dalej nad elementami, które pozwolą ten cel osiągnąć. Między innymi szukają narzędzi pomagających zrealizować cel – utrzymanie abstynencji lub redukowanie picia. Opracowują nowe strategie działania. Szukają alternatyw dla alkoholu. Uczą się i trenują nowe umiejętności, zachowania, reakcje. Dokonują bilansu zysków i strat wynikających z picia . Budują poczucie wartości i pracują nad obrazem siebie… Precyzyjny i konkretny cel to dopiero dobry początek terapii alkoholowej!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij