Szanowni Państwo,
Aktualnie nie prowadzimy naboru do nowych grup w Ośrodku do odwołania. O ewentualnych zmianach będziemy informowali na bieżąco.
Pozostajemy tylko pod kontaktem mailowym. Pozdrawiamy

Alkoholizm kobiet –jak piją kobiety?

Alkoholizm kobiet ma niewiele wspólnego z subtelnością i delikatnością. Pijące kobiety to dziś widok mało zaskakujący i raczej niezbyt szokujący. Zdecydowana zmiana obyczajów, która przyszła razem z emancypacją i równouprawnieniem nie ominęła kwestii korzystania kobiet z używek. Panie, którym do niedawna po prostu nie wypadało pić alkoholu dziś intensywnie nadrabiają. Stereotyp alkoholika – menela spod sklepu to już historia. Dziś piją wszyscy. Kobiety także.

Jak wygląda alkoholizm kobiet?

Rozwój uzależnienia od alkoholu u kobiet przebiega dużo szybciej niż u mężczyzn. Kobiety łatwiej się uzależniają, mocniej odczuwają konsekwencje picia, trudniej też wyleczyć je z alkoholizmu.
O tym jak przebiega leczenie uzależnień w Ośrodku Terapii w Janowcu przeczytasz na naszej stronie www.

Pijące kobiety:

  • Dłużej ukrywają swój alkoholizm, bo przyznanie się do nałogu automatycznie czyni z nich złe żony i matki. Alkoholizm degraduje wartość kobiety we wszystkich rolach jakie pełni.
  • Są surowiej oceniane przez społeczeństwo. Pijące kobiety są mocniej stygmatyzowane i napiętnowane niż mężczyźni alkoholicy. Bardziej pobłażliwie traktujemy zataczającego się na ulicy mężczyznę. Pijana kobieta wzbudza większą pogardę i odrazę.
  • Mają większe poczucie wstydu i winy z powodu nadużywania alkoholu. Powoduje to, że kobietom alkoholiczkom dużo trudniej przyznać się do alkoholizmu i prosić o pomoc.
  • Częściej niż mężczyźni rozpoczynają picie w dojrzałym wieku.
    Przełomowy dla kobalkoholizm kobietiet jest czas, kiedy dzieci opuszczają dom. Syndrom pustego gniazda – tęsknota za dzieckiem, samotność, mniej obowiązków, pustka prowokuje u kobiet sięganie po alkohol. Także czas przejścia na emeryturę a wcześniej okres menopauzy i wahań hormonalnych powoduje, że dojrzałe już kobiety zaczynają nadużywać alkoholu.
  • Częściej niż mężczyźni mieszają alkohol z innymi substancjami psychoaktywnymi np. środkami nasennymi czy uspokajającymi. Sam alkohol jest też dobrym środkiem uśmierzającym ból, dlatego są kobiety, które regularnie piją aby obniżyć dotkliwe objawy napięcia przedmiesiączkowego.
  • Znacznie szybciej odczują zdrowotne konsekwencje swojego nałogu. Te poważne problemy ze zdrowiem, które u mężczyzn pojawiają się po około 20 latach nadużywania alkoholu kobiety alkoholiczki doświadczają już 6 lat wcześniej.
  • Częściej topią w alkoholu swoje kompleksy i problemy emocjonalne. Kobiety pija z powodu konkretnych emocji: poczucia winy, lęku, depresji
  • Padają ofiarą przestępstw: kradzieży, bicia, gwałtów częściej niż pijący mężczyźni.

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij