anoreksja

Co wspólnego ma anoreksja i uzależnienie?

Anoreksja zwykle kojarzona jest z kobietami szkieletami. Chorobliwie chudymi dziewczynami uzależnionymi od ciągłego redukowania swojej wagi. Koścista sylwetka to jednak tylko najbardziej widoczny i powierzchowny symptom anoreksji. Piekło choroby toczy się w głowach anorektyczek. Zwykle nie kojarzymy anoreksji z uzależnieniem. Zaskakujące jednak jak wiele mają ze sobą cech wspólnych. Anoreksja to zaburzenie odżywiania o cechach uzależnienia – wyjaśnia terapeuta z Ośrodka Terapii w Janowcu. (więcej…)

263H

Leczenie uzależnień – co stanowi największe problemy w terapii nałogów?

Leczenie uzależnień to proces, który trudno poddać pod jakiekolwiek schematy. Przyjęty, ogólnie określony program terapii tylko ukierunkowuje leczenie. Nie ma też jedynie słusznego planu leczenia dostosowanego do każdej osoby uzależnionej. Leczenie uzależnień ma zawsze bardzo indywidualny charakter. Każdy uzależniony to inna historia, inne potrzeby i problemy, które pojawiają się w trakcie terapii. (więcej…)

leczenie zakupoholizmu

Leczenie zakupoholizmu – jak wygląda terapia uzależnienia od zakupów

Leczenie zakupoholizmu nie jest wbrew pozorom łatwiejsze i prostsze niż terapia innych „prawdziwych” uzależnień. Nie przebiega ono ani szybciej ani mniej boleśnie. Mimo iż zakupoholicy nie cierpią z powodów fizycznych dolegliwości związanych z uzależnieniem nie oznacza, że ich leczenie jest w jakimś stopniu przyjemniejsze i bezproblemowe. (więcej…)

alkoholizm kobiet

Alkoholizm kobiet –jak piją kobiety?

Alkoholizm kobiet ma niewiele wspólnego z subtelnością i delikatnością. Pijące kobiety to dziś widok mało zaskakujący i raczej niezbyt szokujący. Zdecydowana zmiana obyczajów, która przyszła razem z emancypacją i równouprawnieniem nie ominęła kwestii korzystania kobiet z używek. Panie, którym do niedawna po prostu nie wypadało pić alkoholu dziś intensywnie nadrabiają. Stereotyp alkoholika – menela spod sklepu to już historia. Dziś piją wszyscy. Kobiety także. (więcej…)

103H

Leczenie alkoholizmu – bilans zysków i strat

Leczenie alkoholizmu ma prowadzić pacjenta albo bezpośrednio do całkowitej abstynencji od alkoholu albo do stopniowej redukcji picia. Postawienie konkretnego i realnego celu to początek, który nadaje kierunek terapii. W jaki sposób terapeuta prowadzi alkoholika do realizacji założonego planu? Nad czym pracuje się aby pomóc pacjentowi osiągnąć wytyczony cel? (więcej…)

250H

Alkoholik wysokofunkcjonujący – uzależniony z klasą?

Alkoholik wysokofunkcjonujący to dobrze ubrany, aktywny i przedsiębiorczy, ale jednak nadal alkoholik. Na pierwszy rzut oka zupełnie nie wygląda jak typowy alkoholik. Stereotypy jednak mylą. W przypadku alkoholizmu także…. (więcej…)

271H

Pracoholizm – czy naprawdę istnieje uzależnienie od pracy?

Pracoholizm to jedno z tych uzależnień, którego absolutnie nie kojarzymy z patologią i chorobą. Wręcz przeciwnie to nałóg „dobrze ubrany i atrakcyjny”. Społeczny odbiór pracoholizmu jest raczej pozytywny. To w stosunku do alkoholika czy narkomana czujemy niechęć i odrazę. W zapracowaniu dostrzegamy natomiast raczej dobre strony. Intensywna praca to pieniądze, prestiż, sukces, wysoki poziom życia, większe możliwości, popularność. (więcej…)

leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu – czemu służy terapia alkoholowa?

Leczenie alkoholizmu zazwyczaj zaczyna się mnóstwem pytań i wątpliwości. Żeby na większość z nich znaleźć dobrą odpowiedź trzeba doczekać do końca terapii. Dawanie jakichkolwiek gwarancji i obietnic jeszcze zanim alkoholik rozpocznie leczenie jest jak wróżenie z fusów. (więcej…)

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij