uzależnienie on internetu

Uzależnienie od Internetu – typy użytkowników sieci

Uzależnienie od Internetu mimo iż dotyczy nałogowej obecności w wirtualnej rzeczywistości to niestety bardzo realny problem. Internet to jeden z najważniejszych wynalazków nowoczesności. Dziś obecny niemal wszędzie. W domu, w telefonie, w pracy, w podróży, w szkole. Każdy z nas codziennie łączy się z siecią. (więcej…)

call-box-phone-box-phones-public-large

Fonoholizm – czym jest to nowe uzależnienie?

Fonoholizm to zjawisko dość nowe. Sama nazwa raczej nie zdradza nam, czego może dotyczyć. Domyślamy się jedynie, że jest to zapewne jakaś nowa forma uzależnienia. Czym jest fonoholizm? Nieco przewrotnie istotę tego problemu pokazuje zabawna historyjka: „Obserwowałem dziś kolesia w kawiarni. Bez telefonu. Bez laptopa. Siedział, gapił się w okno i pił kawę. Psychopata jakiś”. (więcej…)

189HH

Uzależnieni od zakupów – na czym polega leczenie zakupoholizmu?

Leczenie zakupoholizmu nie jest wcale łatwiejsze niż leczenie z uzależnienia od alkoholu czy narkotyków.  Choć zwykle zakupoholizm nie jest traktowany jako „prawdziwe” uzależnienie jest to tak samo destruktywny jak alkoholizm czy narkomania.  Uzależnienie od zakupów, jak chyba żaden inny nałóg jest przez nas bagatelizowany i traktowany raczej z przymrużeniem oka. O ile alkoholik, lekoman czy hazardzista wzbudzają w nas raczej negatywne skojarzenia o tyle zakupoholik wydaje się nam uroczym maniakiem sklepowym, który po prostu kocha zakupy i wydawanie pieniędzy. (więcej…)

dopalacze

Dopalacze – co jest mitem?

Dopalacze mają się całkiem dobrze. Przypominają nam o tym kolejne doniesienia o tragicznych skutkach ich zażywania. Informacje o zatruciu dopalaczami to zawsze dobra okazja żeby podnosić naszą świadomość i zwiększać czujność. Mimo, iż z naszą wiedzą na temat dopalaczy jest coraz lepiej nadal wiemy o nich niewiele. Ciągle funkcjonuje wiele fałszywych przekonań i mitów. O kilku mitach pisaliśmy w wcześniejszym wpisie. Pora na kolejne. (więcej…)

uzależnienie behawioralne

Uzależnienie behawioralne – na czym polega?

Uzależnienie behawioralne to nie są groźne lub złe zachowania, które wykonuje człowiek. Podobnie jak inne uzależnienia, także te behawioralne wywołuje silna, wewnętrzna potrzeba psychiczna. W wypadku uzależnień behawioralnych ta nieodparta konieczność nie odnosi się do potrzeby zażywania jakiejś substancji (jak ma to miejsce w uzależnieniu od alkoholu czy narkotyków) ale do wykonywania określonej czynności. Uzależnienie behawioralne to coś więcej niż złe nawyki. (więcej…)

grzyby halucynogenne

Grzyby halucynogenne – co to takiego?

Grzyby halucynogenne nazywane są często magicznymi grzybkami, ale skutki uboczne jakie wywołują zupełnie nie mają magicznego uroku. Grzyby halucynogenne działają na nasz mózg – zakłócają sieci komunikacyjne mózgu, powodując tym samym efekt psychodelicznych doznań. Ich magiczna moc opada po 4-7 godzinach ustępując miejsca przykrym efektom ubocznym. (więcej…)

narkomania

Narkomania – etap nadużywania i uzależnienia od narkotyków

Narkomania, podobnie jak inne uzależnienia, rozwija się etapami. Coraz intensywniejsze kontakty z narkotykami powodują, że zmienia się stosunek osoby zażywającej do narkotyku. Z chęci brania, wynikającej z dobrowolności stopniowo przechodzi do przymusu zażywania i utraty kontroli nad przyjmowanymi narkotykami. (więcej…)

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij