leczenie uzależnień terapia odwykowa

Leczenie uzależnień – dlaczego tak trudno pokonać nałóg?

Leczenie uzależnień to proces, którego istotą jest odpowiednia terapia oparta na współpracy terapeuty i uzależnionego.Uzależnienie jest wyniszczające i podstępne. Osacza nie tylko samego uzależnionego, ale równie mocno krzywdzi jego najbliższych.  Niszczy wszystko – relacje i związki, uczucia i emocje, życie zawodowe, społeczne, duchowe.  (więcej…)

239H

Mechanizmy uzależnienia się ludzi poznajemy dzięki myszom alkoholiczkom! (cz. II)

W toku eksperymentu, który opisywaliśmy na naszym blogu, każdej z myszy wyliczono indeks uzależnienia i na tej podstawie podzielono całą grupę na dwie kategorie: myszy pijące bardzo dużo alkoholu oraz te, które nie były zainteresowane alkoholem. (więcej…)

213H

Nowe uzależnienia XXI wieku

Uzależnienia to ostatnio bardzo popularny temat. Czy nie wydaje wam się czasem, że żyjemy w szalonych czasach, w których każdy jest od czegoś uzależniony? Że zapanowała moda na uzależnienia i wszyscy jesteśmy jakimiś holikami? Że niemal każdą powtarzaną przez nas czynność i zachowanie da się „przerobić” na nasze uzależnienie? (więcej…)

SONY DSC

Uzależnienie od leków – czy to już tabletkowy nałóg?

Uzależnienie od leków to niemal epidemia. Naszym mało zaszczytnym osiągnięciem narodowym jest zajęcie IV-go miejsca w UE w rankingu ilości kupowanych w 2013 roku leków. Jesteśmy też niechlubnym liderem w ilości spożywanych preparatów przeciwbólowych. Tu zajmujemy III pozycję na świecie. Alarmujące jest jak naiwnie i łatwo sięgamy po tabletki i pigułki. Kupujemy je w niemal hurtowych ilościach. (więcej…)

objawy uzależnienia od hazardu

Uzależnienie od hazard – niepokojące objawy nałogu

Uzależnienie od hazardu, tak jak w przypadku innych nałogów, ma dość niewinne początki. Gra się przecież dla zabawy i własnej przyjemności. Zanim „normalny” gracz stanie się uzależnionym hazardzistą zasadniczo zmieni się jego zachowanie. Dobra obserwacja i dostrzeganie sygnałów ostrzegawczych może pomóc we wcześniejszym zdiagnozowaniu rozwijającego się uzależnienia. (więcej…)

uzaeżnienie od jedzenia

Kiedy jedzenie staje się uzależnieniem – kompulsywne objadanie się

Uzależnienie od jedzenia staje się coraz częstszym zaburzeniem odżywiania. Przyzwyczailiśmy się, że słysząc o zaburzeniach łaknienia automatycznie myślimy o wychudłych anorektyczkach. W pierwszej kolejności problemy z odżywianiem się kojarzą nam się właśnie z anoreksją lub bulimią. Tymczasem niekontrolowane objadanie się prowadzące do chorobliwej otyłości to równie niebezpieczny problem (więcej…)

mechanizmy uzależniania się badania

Mechanizmy uzależnienia poznajemy dzięki myszom alkoholiczkom! (cz. I)

Jak mysz pomaga odkrywać mechanizmy uzależnienia np. od alkoholu? Znane nam są przypadki i całe historie, kiedy to zwierzęta (zazwyczaj te z grup mało atrakcyjnych estetycznie) pomagają w rozwiązaniu tajemnic ludzkiego organizmu. Jedną z głównych gwiazd laboratoriów i niekwestionowaną ulubienicą naukowców jest mysz.  (więcej…)

188H

Uzależnienie od alkoholu – wybrane psychologiczne uwarunkowania alkoholizmu

Zasadnicze pytanie „dlaczego?” się uzależniamy nadal pozostaje bez jednoznacznej odpowiedzi. Skąd bierze się uzależnienie od alkoholu?  Licznie stawiane hipotezy o przyczynę alkoholizmu wskazują między innymi na psychologiczne podłoże uzależnienia. (więcej…)

uzaleznienie od Internetu i komputera

Złapani w sieć – czym jest uzależnienie od Internetu?

Uzależnienie od Internetu to stosunkowo nowe zaburzenie. Brak jest jeszcze oficjalnych kryteriów diagnostycznych nałogu cyberzależności. Niemniej jednak już teraz uzależnienie od sieci i komputera nazywane jest plagą XXI wieku.

(więcej…)

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij